تبلیغاترئیس سیا: درباره آینده سوریه واحد و یکپارچه خوشبین نیستم

 رئیس سیا اعلام کرد که درباره آینده سوریه به عنوان یک کشور متحد چندان خوش‌بین نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان برنان، رئیس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، در مجمع امنیتی سالانه اسپن، کلرادو، گفت: من نمی‌دانم آیا سوریه می‌تواند دوباره به عنوان یک کشور متحد وجود داشته باشد یا خیر.

به عقیده این مقام آمریکایی، سوریه در شرایط فعلی نمی‌تواند از جنگ داخلی پنج ساله خلاصی یابد.

این اظهارات برنان اعترافی علنی و نادر از سوی یک مقام ارشد آمریکایی است که سوریه ممکن است بعد از جنگ پنج ساله به وضعیت کنونی‌اش یعنی یک کشور منسجم باقی نماند.

برنان همچنین از مداخله ولادیمیر پوتین‌، رئیس‌جمهوری روسیه در سوریه برای حمایت از نظام سوریه انتقاد کرد.

وی افزود: پوتین به همراه نیروی نظامی عظیمی وارد سوریه شد تا مانع از فروپاشی نظام سوریه شود اما او به لحاظ سیاسی کارهایی خواهد کرد تا منافعش را حفظ کند.

این مسئول آمریکایی ادامه داد که سوریه پیچیده‌ترین پرونده در مسیر حرفه‌ای من بود چرا که عوامل داخلی و خارجی بسیاری درباره آن دخیل است و اهداف بسیاری با هم تداخل دارند.

برنان تصریح کرد که روسیه باید بفهمد که نمی‌توان پیشرفتی در حل بحران سوریه ایجاد کرد مگر با رفتن بشار اسد.

وی ادعا کرد: اسد مشروعیتش را از دست داده و حق رهبری ملت سوریه را ندارد و به مجرد اینکه راهی برای خروج او از قدرت بیابیم شاهد پیشرفت در سوریه خواهیم بود.

برنان در عین حال تاکید کرد که آمریکا خواهان کناره‌گیری فوری بشار اسد از قدرت نیست بلکه به دنبال این است که این مساله به گونه‌ای باشد که سازمان‌های دولتی سوریه به حال خود باقی بمانند تا بتوانند کشور را بازسازی و احیا کنند.

مرداد 9ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: