تبلیغاتظریف بر ضرورت همکاری ایران و کوبا در زمینه اقتصادی تاکید کرد

محمدجواد ظریف امروز در مراسم گشایش همایش مشترک اقتصادی دو کشور در هتل ناسیونال هاوانا افزود: اکنون فرصت مناسبی فراهم شده است تا از فرصت رفع تحریم ها علیه ایران و تغییر شرایط آن در کوبا برای تقویت روابط دو کشور استفاده کنیم. 

وی افزود: ایران و کوبا دارای ارتباطات گسترده در صحنه های سیاسی و بین المللی هستند و این همکاری ها در زمینه اقتصادی باید تقویت شود.

ظریف حضور هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی بخشهای خصوصی و دولتی ایران را در کوبا نشانه آن دانست که جمهوری اسلامی اهمیت بسیاری برای روابط بسیار دیرینه و مستحکم خود با کوبا و کشورهای آمریکای لاتین قایل است. 

وی با تبریک نود سالگی تولد فرمانده فیدل، - صفت رهبر انقلاب کوبا - گفت که ایران همواره در کنار دولت و ملت کوبا بوده و خواهد بود.

ظریف گفت: از دولت و مردم کوبا بخاطر همراهی با ایران در دوران سخت سپاسگزاریم. ما و شما هر دو از تحریم های ظالمانه آمریکا رنج برده و می بریم اما این تحریم ها باعث استقامت و پایداری مردم دو کشور شده است. 

وی افزود: این پایداری سرمایه ارزنده ای برای تقویت همکاری میان بخش های خصوصی و دولتی دو کشور است. 

وزیر امور خارجه حضور هیات سیاسی پس اقتصادی ایران در آمریکای لاتین را نیز نمود توجه و علاقه بخش خصوصی آن به توسعه روابط با آمریکای لاتین برشمرد و گفت: ما زمینه های گسترده ای برای همکاری داریم که بخشی از آن را در گذشته تجربه کرده ایم و باید آن را در حوزه های مهمی مانند نانو، دارو و سایر عرصه های علمی که دو کشور پیشرفتهای خوبی در آن داشته اند، ادامه دهیم. 

ظریف حضور نمایندگانی از بخش های صنعت، معدن، کشاورزی، انرژی، ساخت و ساز، بهداشت، درمان، دارو، تجارت و خدمات در هیات اقتصادی ایران به آمریکای لاتین را فرصتی ارزشمند برای تحکیم و توسعه همکاری های گسترده تر دو طرف بیان کرد.

وی افزود: این همکاری ها به نفع آمریکای لاتین است و ایران و کوبا می توانند در این منطقه همکاری مشترک داشته باشند.

ظریف گفت که کوبا نیز می تواند روی حمایت ایران برای فعالیت های خود در حوزه بهداشت، درمان و دیگر عرصه ها در آسیای میانه حساب کند.

وی گفت: گفت وگو های کنونی برای یافتن شرکای جدید و تقویت مناسبات بخش خصوصی دو کشور فرصتی مناسب برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در ایران و بازسازی اقتصادی در کوبا است.

شهریور 1ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: