تبلیغاتعامل فوت بیماران دیالیزی خوزستان خوراکی اعلام شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس بررسی های تیم کارشناسی، عامل فوت چهار بیمار دیالیزی بیمارستان سینای شهرستان کارون در چند روز اخیر، خوراکی است که بر روی دستگاه گوارش بیماران تاثیر گذاشته است.

به گزارش ایرنا دکتر ایرج نظری عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: شب گذشته (شنبه شب) در نشستی با حضور رئیس دانشگاه، معاونان بهداشتی، نمایندگان ویژه معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت و یک نماینده ویژه متخصص عفونی از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان، اعضای هیات علمی دانشگاه، گروه نفرولوژی، مسمومیت ها و میکروبیولوژی بیمارستان سینا، روند کار و علت این حادثه مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود:با بررسی های به عمل آمده با توجه به علائم و شواهد بیماران، عامل بیماری از طریق سیستم گوارشی منتقل و دستگاه گوارش به عنوان اولین عضو درگیر شده است.

نظری ادامه داد: از آنجایی که این بیماران از طریق اتصال خونی همودیالیز می شدند در صورت وجود مشکلی در دستگاهها، علائم خونی در بیماران مشاهده می شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: فوت بیماران به علت ایجاد مشکل در سیستم گوارشی بوده است و مربوط به دستگاههای دیالیز نیست.

وی افزود: اگر عامل انتقال بیماری از طریق دستگاههای دیالیز بود این بخش را تعطیل می کردیم و در زمان حاضر مشغول خدمات رسانی به بیماران است.

نظری تصریح کرد: علت مرگ بیماران با غذای نذری را به شدت تکذیب می کنم و این اتفاق به هیچ وجه رخ نداده است. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: پرونده های بیماران به صورت اولیه رسیدگی شد و ارائه رای قانونی در ارتباط با مسائل حقوقی پرونده های پزشکی در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی به عنوان زیر مجموعه دادگستری انجام می شود و پرونده ها برای رسیدگی بیشتر و مسائل فنی و حرفه ای کادر پزشکی به آن قسمت ارجاع داده شد تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی افزود: بیماران درگیر این مشکل هشت تن بودند که چهارتن از بیماران درمان های اولیه را گرفته و با بهبود وضعیت در بخش های ICU و داخلی بیمارستان سینا بستری هستند و با بررسی تیم وزارتخانه وضعیت کلی آنها رو به بهبود ارزیابی شد.

نظری اظهار کرد: ما به دنبال منبع انتشار بیماری و مرگ بیماران دیالیزی هستیم چون ممکن است همچنان فعال باشد و بقیه را درگیر کند و یا ممکن است عده ای به عنوان ناقل در سطح شهر پخش شده باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: احتمال وقوع این حادثه و عامل آن فقط برای همین یک بار بالاست اما حتی به اندازه یک درصد نباید فراموش کنیم که هنوز یک منبع فعال وجود دارد. 

وی تصریح کرد: به تمام بیماران دیالیزی آموزش داده می شود که اگر علائم مشابه این موارد داشته باشند سریع اطلاع دهند و همچنین در زمان حاضر به علت قرار داشتن در فصل بیماری های روده ای، باید مراقبت های بیشتری صورت گیرد.

نظری در ادامه یادآور شد: بیش از یک هزار بیمار دیالیزی در استان وجود دارد و ماهانه 60 تا 70 بیمار به آنها اضافه می شود که تعدادی نیز در ماه های گذشته فوت شده اند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: ریسک مرگ و میر بیماران دیالیزی بالاتر است.

وی همچنین در خصوص بررسی و اعلام نتیجه نهایی اظهار کرد: زمان وقوع حوادث، بعد از تجمیع اطلاعات، اقدام های اولیه از سوی بیمارستان و دانشگاه شروع می شود چون پاسخگویی مسائل بهداشت و درمانی به سرعت و سادگی نیست.

نظری افزود: مسائل بهداشتی و درمانی پیچیدگی و ابعاد خاصی دارد و تا مشخص نشدن عامل اصلی، امکان اظهار نظر وجود ندارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: در هنگام وقوع مرگ بیماران دیالیزی با فاصله چند روز، حجم انتشار اخبار به حدی بود که همه انتظار داشتند در فاصله کوتاهی نتیجه و ارائه اطلاعات با همان سرعت اعلام شود.

وی ادامه داد: برخی مواقع انتشار اخبار بهداشتی، نتایج منفی را به دنبال دارد و مطالبات باید از مجاری صحیح پیگیری شود.

**معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز: نتیجه نمونه برداری ها حداقل تا یک هفته دیگر اعلام می شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با حضور کارشناسان وزارتی و دیگر پزشکان، فرآیندهای دیالیز گام به گام در بیمارستان سینای اهواز مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر شکرالله سلمان زاده افزود: بررسی تمام موارد احتمالی وجود آلودگی، مخزن و کیفیت آب دستگاههای دیالیز، نشان دهنده عملکرد مناسب این دستگاهها است و بیماران با سندرم گوارشی از طریق دهانی به وسیله آب یا یک ماده غذایی آلوده با اسهال خونی روبه رو شده اند.

وی تصریح کرد: بنابراین نتیجه می گیریم که دستگاه دیالیز عامل بیماری نبوده و شاهد این است که بیماران در حال دیالیز هستند و موارد جدیدی گزارش نشده است.

سلمان زاده ادامه داد: کارشناسان بهداشتی بیمارستان نیز از محل زندگی افراد، آب مصرفی، آب و فاضلاب منطقه زندگی افراد، غذای منزل و بیمارستان نیز نمونه برداری کرده اند و بررسی های همه جانبه از محیط بیمارستان، منابع آب و آشپزخانه صورت گرفته و برای رسیدن به نتیجه باید تمام زوایا را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماران از طریق خوردن آلوده شدند و ما به دنبال منبع آلودگی هستیم. 

وی اظهار کرد: بررسی های ما وابسته به کشت میکروب تهیه شده از محیط های مختلف است و ممکن است اعلام نتیجه تا یک هفته طول بکشد.

چهار بیمار دیالیزی بیمارستان سینای اهواز در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه گذشته با علائم تب،اسهال و استفراغ در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه فوت کردند.

فعالان اجتماعی همچنین با انتشار نامه ای در فضای مجازی خواستار پیگیری این موضوع از سوی وزارت بهداشت شده اند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان و چند تن از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی روز شنبه ضمن بازدید از بیمارستان سینای کارون، این موضوع را از نزدیک بررسی کرد.

کمیته تخصصی به منظور بررسی علت مرگ بیماران دیالیزی بیمارستان سینای شهرستان کارون با حضور سید محمد علوی و خانم دکتر احمدی متخصص بیماریهای عفونی،سید جلال هاشمی و اسکندر حاجیان فوق تخصص گوارش و علی رضایی فوق تخصص نفرولوژی تشکیل شده است.

بیمارستان سینا در شهرستان کارون ابتدای جاده اهواز- آبادان در منطقه کوت عبدالله واقع شده است. 

این بیمارستان از سال 1347 برای بیمارستان ریوی و مرکز نگهداری مسلولین تأسیس شد. 

بیمارستان سینا هم اکنون دارای بخشهای داخلی، اطفال، جراحی، زنان و زایمان، عفونی،دیالیز، ICU، CCU، اعصاب و روان زنان و مردان، اتاق عمل جنرال و درمانگاه ترک اعتیاد است

مرداد 10ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: