تبلیغاتقمر سیاره کیوان می تواند میزبان حیات فرازمینی باشد

بنابر نتایج مطالعه ای جدید که توسط دانشمندان دانشگاه کرنل انجام شده است، این احتمال وجود دارد که حیات روی تیتان، قمر سیاره کیوان، وجود داشته باشد.

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - در نگاه نخست، یکی از قمرهای سیاره کیوان که به نام تیتان شناخته می شود، مکانی با قابلیت میزبانی از حیات به نظر نمی رسد. میانگین دمای آن منفی 290 درجه فارنهایت (منفی 179 درجه سانتیگراد) است و در شرایطی که تنها مکان دیگر در منظومه شمسی است که می دانیم مایعات روی سطح آن جریان دارند اما دریاچه ها، رودخانه و دریاهای تیتان با متان و اتان پر شده اند که برای بقای هر گونه حیات زمینی بیش از اندازه سمی هستند. هر آبی روی تیتان به صورت جامد خواهد بود.

قمر سیاره کیوان می تواند میزبان حیات فرازمینی باشد

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، اما چه می شود اگر شکل دیگری از حیات روی تیتان وجود داشته باشد؟ چه می شود اگر شکلی از حیات که برای بقا به آب نیاز ندارد روی آن وجود داشته باشد - چیزی که تاکنون روی سیاره زمین دیده نشده است؟

شکل دیگری از حیات

بنابر نتایج مطالعه ای جدید که توسط دانشمندان دانشگاه کرنل انجام شده است، این احتمال وجود دارد که حیات روی این قمر سیاره کیوان وجود داشته باشد. هنگامی که نور خورشید به اتمسفر زرد رنگ و سمی تیتان برخورد می کند، سیانید هیدروژن (HCN) - مولکولی که پژوهشگران معتقدند برای پیش زندگی نیاز است، یا واکنش زیستی که به شکل گیری حیات روی سیاره زمین منجر شده است - را تولید می کند.

واکنش های سیانید هیدروژن مولکول های بزرگ‌تر که به نام پلیمرها شناخته می شوند، از جمله پلیمین (Polyimine) را شکل می دهند. پلیمین قادر به جذب طیف گسترده ای از نور است - چنان گسترده که برای دریافت نوری که از اتمسفر متراکم و مه آلود تیتان عبور می کند نیز کافی است - و آن را به یک کاتالیزور ممکن برای حیات تبدیل می کند.

قمر سیاره کیوان می تواند میزبان حیات فرازمینی باشد

دریاها و دریاچه های تایتان

تیم دانشگاه کرنل داده های جمع آوری شده توسط ماموریت کاسینی-هویگنس ناسا را مورد بررسی قرار دادند. آنها قادر به پیش بینی ترکیبات مختلف بودند که می توانند از سیانید هیدروژن ساخته شده و قادر به محاسبه برخی از خواص این ترکیبات بودند.

بنابر نتایج نهایی محاسبات، شکل گیری واکنش های زیستی امکان پذیر اعلام شد و ساختارهای شیمیایی ایجاد شده قادر به انجام کارهایی مانند جذب نور خورشید بودند. به گفته مارتین رام نویسنده ارشد این مطالعه، اگر حیات در تیتان وجود داشته باشد نیازمند شیوه عملکرد به گونه ای متفاوت از آن چه ما درباره حیات روی سیاره زمین می دانیم است.

شکارگاهی برای حیات بیگانه

قمر سیاره کیوان می تواند میزبان حیات فرازمینی باشد

مطالعه جدید دلایل بیشتری را در اختیار دانشمندان قرار داده تا نگاه و بررسی دقیق‌تری روی تیتان برای کشف حیات فرازمینی داشته باشند. دانشمندان معتقدند آب مایع زیر سطح یخ زده تیتان وجود دارد اما در اقیانوس های زیرزمینی عظیم محبوس شده است. گمانه زنی های بسیاری وجود دارند که این نوع از اقیانوس های زیرزمینی که در سراسر منطومه شمسی قرار دارند می توانند بطور فرضی زمینه ساز شکل گیری حیات باشند.

اگرچه این مطالعه جدید به واقع وجود حیات روی سطح تیتان را پیش بینی نکرده است اما از این ایده که محیط آن ممکن است قادر به پشتیبانی از شیمی زیستی مورد نیاز برای تکامل حیات باشد، پشتیبانی می کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در زمینه علم و فناوری به اینجا مراجعه کنید.

مرداد 10ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: