تبلیغات«مضحکه ماردوش» به سنگلج می‌رود

حسن باستانی از اجرای نمایش «مضحکه ماردوش» در تماشاخانه سنگلج خبر داد و عنوان کرد در این اجرا داستان اساطیری شاهنامه معاصرسازی شده است.

حسن باستانی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «مضحکه ماردوش» به مهر گفت: نمایش «مضحکه ماردوش» قرار است دی ماه در تماشاخانه سنگلج به صحنه برود و از آنجا که متن نیاز به بازنویسی دوباره دارد در حال حاضر روی آن کار می کنم. از آبان یا آذر تمرین های نمایش آغاز می شود که البته به دلیل اینکه هنوز تا زمان اجرای کار مدت زیادی باقی مانده بازیگران انتخاب نشده اند.

وی درباره ویژگی های نمایش بیان کرد: این کار در ژانر نمایش های ایرانی قرار می گیرد و با وجودیکه اقتباسی از داستان ضحاک ماردوش شاهنامه فردوسی است اما زبان آرکائیک ندارد و بازیگران به زبان محاوره ای با هم صحبت می کنند. در حقیقت این نمایش در زمان حال رخ می دهد و قرار نیست مخاطب شاهد داستان اساطیری و پهلوانی شاهنامه باشد هرچند که وفادار به داستان اصلی هستیم.

کارگردان «بی سرزمین تر از باد» درباره داستان نمایش توضیح داد: این نمایش داستان سرنگون شدن جمشیدشاه و به حکومت رسیدن ضحاک را به تصویر می کشد اما نگاه متفاوتی نسبت به شاهنامه به این داستان شده است. در این نمایش اتفاقات در دنیای معاصر رخ می دهد و بیشتر جنگ قدرت معیار و ملاک روایت قصه است و اینکه چطور قدرت طلبان با سرنگون کردن قدرت های دیگر سرکار می‌آیند.

باستانی در پایان با اشاره به فضاسازی نمایش یادآور شد: در این نمایش گونه های مختلف نمایش ایرانی مثل نقالی، پرده خوانی، شاهنامه خوانی و سیاه بازی وجود دارد و از آنجا که کار فضای کمدی و طنزی دارد نقش سیاه در آن بسیار مهم است.

حسن باستانی آثاری چون «کیلر»، «آنتوان و مسافرکوچولو»، «بی‌سرزمین‌تر از باد»، «مادر همه آن اسفندیاران» و... را به صحنه برده است.

مرداد 10ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: