تبلیغاتنخست وزیر ترکیه: ارتش را از عناصر گولن پاکسازی کردیم/پایگاه هوایی آکینجی را تعطیل می‌کنیم

خست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که یک پایگاه هوایی که مقر اصلی سربازان کودتاچی در آنکارا بوده و همچنین تمامی پادگان‌های نظامی در آنکارا و استانبول که در این کودتا مورد استفاده قرار گرفته بودند، بسته خواهند شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت چاپ ترکیه، بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که یک پایگاه هوایی که مقر اصلی سربازان طراح کودتا اخیر در آنکارا بوده و همچنین تمامی پادگان‌های نظامی در آنکارا و استانبول که در این کودتا مورد استفاده قرار گرفته بودند، بسته خواهند شد.

بنعالی ییلدیریم در سخنرانی در منطقه غازان آنکارا گفت: پایگاه هوایی آکینجی که لانه خائنین بوده بسته و تبدیل به محلی خواهد شد که در آن خاطره شهدای ما زنده نگه داشته می‌شود. 

وی متعهد شد که تمامی پادگان‌های نظامی در آنکارا و استانبول که طی کودتای نافرجام تانکی در آن حضور یافته یا  بالگردی از آن به پرواز درآمده نیز بسته خواهند شد.

وی گفت: پادگان‌های نظامی هاسدال در استانبول، مال تپه، ماماک، اتیمسگوت و گورجینلیک و مدرسه نیروی هوایی ارتش در آنکارا نیز بسته خواهند شد.

ییلدیریم گفت که تنها پایگاه هوایی آکینجی از میان سایر پایگاه‌های هوایی بسته خواهد شد.
ییلدیریم افزود: دولت ترکیه پادگان‌های داخل شهر که در آن‌ها تانک و خودروهای زرهی نگهداری می‌شده به حومه شهر انتقال خواهد داد.

نخست وزیر ترکیه همچنین بر لزوم بازسازی ارتش این کشور تاکید کرد و گفت:‌ ارتش از تمامی عناصر نظامی وابسته به فتح الله گولن پاکسازی شده است.

ییلدیریم افزود: ما ارتش را از عناصر گولن که لباس نظامی بر تن داشتند، پاکسازی کردیم.

از سوی دیگر، یک نماینده پارلمان ترکیه گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوی ترکیه با ایجاد تغییرات عمده در ارتش این کشور از زمان کودتای نافرجام به دنبال قرار دادن نیروهای مسلح و آژانس اطلاعاتی ملی این کشور (ام. آی. تی) تحت کنترل مستقیم ریاست جمهوری است.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که پس از یک جلسه پنج ساعته شورای نظامی عالی ترکیه به رهبری ییلدیریم و نیز با حضور مقام‌های ارشد ترکیه، اردوغان تصمیم خود برای ابقای خلوصی آکار، رییس نیروهای مسلح و فرماندهان نیروی نظامی، دریایی و هوایی اعلام کرد.

تنها تغییرات اندکی در سمت فرماندهان ارشد نظامی ایجاد شد.

این در حالی است که حدود ۴۰ درصد از فرماندهان و دریاسالاران این کشور از جمله ۱۷۰۰ پرسنل نیروی نظامی دستگیر شدند.

اروغان اعلام کرد که دومین نیروی نظامی بزرگ ناتو احتیاج به "خون تازه" دارد.

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که هدف اردوغان این است که نیروی نظامی و اطلاعاتی را تحت کنترل ریاست جمهوری درآورد و این اقدام نیاز به اصلاحات در قانون اساسی این کشور دارد.  

اردوغان برای این منظور باید حمایت احزاب اپوزیسیون را در پارلمان به دست آورد.

این مقام پارلمان ترکیه افزود: رئیس جمهوری باید تحت کنترل درآوردن نیروهای نظامی و ام. آی. تی را با احزاب اپوزیسیون مطرح کند. 

مرداد 9ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: