تبلیغاتپیشنهاد اردوغان: پایان تجمعات شبانه هواداران تا یک هفته دیگر

به گفته اردوغان ، امیر قطر در شب کودتا بارها تماس گرفت و از دولت ترکیه در مبارزه با کودتاگران حمایت کرد/ پوتین نیز جزء مقاماتی بود که در شب کودتا در تماس تلفنی با اردوغان از دولت ترکیه اعلام حمایت کرد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه برای پایان دادن به گردهمایی های شبانه هوادارانش در میدان های اصلی شهرهای ترکیه زمان تعیین کرد.پیشنهاد اردوغان: پایان تجمعات شبانه هواداران تا یک هفته دیگر

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان ترک اردوغان شنبه شب در مصاحبه ای زنده با کانال تلویزیونی  A HABER با اشاره به اینکه در این زمینه پیشنهاد جدیدی دارد گفت در یکشنبه هقته آینده (7 اگوست) با یک گردهمایی بزرگ در محله "ینی کاپی" در استانبول می توان به این گردهمایی ها خاتمه داد.

گردهمایی های شبانه هواداران حکومت ترکیه و مخالفان کودتای نافرجام اخیر در این کشور تحت عنوان "نجات دموکراسی " از شب کودتا آغاز شده و همچنان با گذشت بیش از دو هفته از کودتا ادامه دارد.

این گردهمایی ها با فراخوان اردوغان و به پیشنهاد او در ادامه درخواست او از شهروندان ترکیه در شب کودتا به منظور حضور در خیابان ها و مقابله با کودتاگران ارایه شد.

اردوغان پس از عبور از بحران در شب کودتا و دفع کودتاگران، در سخنانی اعلام کرد که این حضور مردم در خیابان ها باید تا زمان اطمینان کامل از دفع خطر کودتا ادامه یابد.

درشب های گذشته دهها هزار نفر از هواداران اردوغان و حزب حاکم ترکیه در این گردهمایی های شبانه حضور یافته اند. این گردهمایی ها حواشی خاص خود را نیز به همراه داشته است از جمله اینکه توزیع برخی اقلام غذایی در حاشیه این گردهمایی ها جلب توجه کرده است.

اردوغان در مصاحبه دیشب خود تاکید کرد این گردهمایی ها تا یک هفته دیگر ادامه یابد و در روز 7 آگوست ( 17 مرداد) یک گردهمایی بزرگ با حضور مردم، امرای ارتش، چهره های مشهور هنری و ورزشی و طرفداران احزاب سیاسی مختلف و مقامات ترکیه تشکیل شود و این گردهمایی آخرین گردهمایی در قالب " نجات دموکراسی " در ترکیه باشد.

به گفته اردوغان همان گونه که نجات دموکراسی از اهمیت خارق العاده مهمی در زندگی مردم ترکیه برخوردار است، مساله بازگردانده شدن اوضاع به شرایط عادی نیز برای این کشور مهم است.

اردوغان همچنین در این مصاحبه شرحی مفصل از نحوه فرار خود از دست کودتاچیان در مارماریس و بازگشت به استانبول در شب کودتا ارایه کرد و از تماس های تلفنی امیر قطر در شب کودتا تشکر کرد.

اردوغان گفت در آن شب امیر قطر بارها با او تماس داشته است. به گفته اردوغان در شب کودتا برخی رهبران و سران کشورها با او تماس گرفته از اقدامات دولت و مردم ترکیه برای مقابله با کودتاگران حمایت کردند.

اردوغان گفت : از برخی از کشورها تماس های تلفنی داشتیم . امیر قطر باید بگویم که بارها تماس گفت و حمایت خود را از دولت ترکیه در برابر کودتاگران اعلام کرد. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نیز در آن شب تماس گرفت و از دولت ترکیه در مبارزه با کودتاگران حمایت کرد. از آمریکا هم تماس گرفتند.

رییس جمهور ترکیه در ادامه با انتقاد از مشی کشورهای اروپایی و آمریکا در قبال کودتای ترکیه گفت پس از کودتا هیچ مقامی از جانب این کشورها برای عرض تسلیت و ابراز همدردی با مردم و قربانیان کودتا به ترکیه سفر نکرده است.

 
 

مرداد 10ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: