تبلیغاتنظر رئیس “سیا” درباره اقتصاد ایران پس از توافق هسته ای

«جان برنان» رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» با اشاره به مسیر سازنده همکاری برای رفع موانع اجرای توافق هسته ای، تصریح کرد که با سرمایه گذاری پول های آزاد شده در بخش های مالی و زیرساختی، اقتصاد ایران پس از برجام بتدریج روی خوش خود را نشان خواهد داد.

به گزارش ایرنا، برنان جمعه شب به وقت محلی در یک گپ و گفت مطبوعاتی با خبرنگاران در حاشیه نشست امنیتی اندیشکده «اسپن» در آمریکا، توافق هسته ای با ایران را گام مثبتی ارزیابی کرد؛ هرچند که این اظهارات تکراری را هم به زبان آورد که برجام به زعم او، مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شده است.

برنان با اشاره به اینکه توافق هسته ای موجب تحکیم جایگاه رئیس جمهوری ایران شده، حجت الاسلام والمسلمین روحانی را فردی میانه رو توصیف کرد که تمایل خود به گفتمان را بخوبی نشان داده است.

رئیس سیا با بیان اینکه آمریکا تحولات ایران و انتخابات سال آینده را زیر نظر دارد، افزود: بسیاری گمان می کنند که نظام سیاسی ایران یکصداست؛ اما در ایران هم مثل آمریکا، چند صدایی و تفکرهای سیاسی مختلفی وجود دارد.

برنان در بخش دیگری اظهار کرد: بسیاری از ایرانی ها شاید بر این باور باشند که آثار آزادی پول های بلوکه شده و رفع تحریم ها را بسرعت در زندگی خود مشاهده خواهند کرد.

وی ادامه داد: این درحالی است که قاعدتاً این وجوه صرف تقویت پول ملی و توسعه زیرساخت ها شده و به زمان نیاز دارد تا تغییرات اقتصادی در ایران در مقیاس کلان قابل مشاهده باشد.

برنان تأکید کرد که گفت وگو با مقام های ایرانی برای تعیین چارچوب تعامل نهادهای مالی با ایران پس از رفع تحریم ها در جریان بوده و پایبندی طرف ها به توافق هسته ای، مثبت ارزیابی شده است. وی گفت که شرایط، آهسته اما در مسیر درست پیش می رود.

هشتمین نشست امنیتی «اسپن» که هر سال زیر نظر اندیشکده معتبر اسپن آمریکا و با همکاری گروهی از حامیان مالی مختلف برگزاری می شود، روز شنبه به وقت محلی پایان خواهد یافت.

مرداد 9ام, 1395 | 0 views | دسته: مجله خبری
برچسب ها:

توضیحاتی در باب نویسندهافزودن نظر: